Koncerty Pokoju

   Jaworskie Koncerty Pokoju impreza cykliczna — międzynarodowy festiwal muzyki kameralnej organizowany od 17 lat. Organizatorem projektu jest Muzeum Regionalne w Jaworze. Koncerty odbywają się w unikatowym wnętrzu Kościoła Pokoju, obiekcie XVII-wiecznej architektury wpisanym w 2001 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

     Wyjątkowość i urok Kościoła Pokoju sprzyjające refleksji i zadumie skłoniło inicjatorów do organizacji w tym obiekcie stałych letnich koncertów. Jaworskie Koncerty Pokoju to jedyne w swoim rodzaju spektakularne i wyjątkowe przedsięwzięcie. Świadczy o tym zainteresowanie słuchaczy, świadczy obecność wybitnych, często najwybitniejszych artystów. Koncerty sprawiają, że nigdzie indziej na Śląsku i daleko poza nim nie spotykają się tak regularnie ludzie, których pochodzenie jest tak różne, którzy mówią różnymi językami i którzy w przyjaźni gromadzą się w Kościele Pokoju słuchając muzyki wielkich mistrzów: Bacha ale i Chopina, Mozarta ale i Szymanowskiego. Koncerty rozwinięte na przestrzeni kilku miesięcy w roku są stałym elementem życia społecznego i kulturalnego regionu. Z dala od wielkich centrów muzycznych słuchacze poznają twórczość znakomitych światowych kompozytorów w najlepszym wykonaniu zespołów kameralnych, orkiestr, chórów i solistów — artystów o powszechnie na estradach świata akceptowanej sławie.
W Jaworskich Koncertach Pokoju występowali już m.in.: Chór Poznańskie Słowiki pod dyr. Stefana Stuligrosza, Windsbacher Knabenchor, Chór Uniwersytetu Wrocławskiego «Gaudium», Kameralna Orkiestra «Leopoldinum», Orkiestra Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej, Spirituals Singers Band, Kwartet Wilanów, Camerata Crakovia, Zespół Folkowy «Sierra Manta», Brandenburgischer Kamerchor, Leopolis Chamber Orchestra pod dyrekcją Wojciecha Mrozka, Chór Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu, Sinfonietta Cracovia oraz soliści: Wanda Wiłkomirska, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Joachim Grubich, Józef Serafin, Andrzej Chorosiński, Wiesław Ochman, Włodzimierz Nahorny, Albrecht Breuninger, Peter Meyer, Krzysztof Pełech, Teresa Głąbówna, Lindsay Davidson, Henryk Miśkiewicz, Leszek Możdżer, Zbigniew Namysłowski, Andrzej Jagodziński, Jadwiga Kotnowska i wielu innych. Jest to impreza artystyczno-kulturalna o ugruntowanym i niepodważalnym znaczeniu w krajobrazie kulturalnym całego szeroko rozumianego regionu. Nie bez znaczenia dla miasta i regionu jest znakomita promocja poprzez muzykę Kościoła Pokoju.
Realizacja kolejnych edycji koncertów, z udziałem artystów uznanych, o wielkim kunszcie muzycznym i dużym dorobku artystycznym, jest możliwa dzięki osobom i instytucjom, którzy wspierają to przedsięwzięcie swoim autorytetem i finansami.

Serdecznie zapraszamy na 22. Jaworskie Koncerty Pokoju 2016.
Poniżej przedstawiamy aktualny program:

program koncertów

www.koncertypokoju.pl