Pro­jekt „INTERAKTYWNA ARchi­tek­tu­ra”

Pro­jekt „INTERAKTYWNA ARchi­tek­tu­ra” – digi­ta­li­za­cja Kościo­ła Poko­ju w Jawo­rze, pole­ga na opra­co­wa­niu i udo­stęp­nie­niu cyfro­wym zewnętrz­nej bry­ły i histo­rycz­nych obiektów/elementów wypo­sa­że­nia drew­nia­nej, baro­ko­wej świą­ty­ni wpi­sa­nej na Listę UNESCO. Ponad­to pla­no­wa­ne jest stwo­rze­nie inno­wa­cyj­nych narzę­dzi do eks­plo­ra­cji świą­ty­ni. Głów­nym celem zada­nia jest digi­ta­li­za­cja i pre­zen­ta­cja obiek­tów za pomo­cą inte­rak­tyw­nej apli­ka­cji roz­sze­rzo­nej rze­czy­wi­sto­ści (AR) oraz stwo­rze­nie mode­li 3D digi­ta­li­zo­wa­nych obiek­tów, dzię­ki cze­mu moż­li­we sta­nie się peł­niej­sze przed­sta­wie­nie histo­rii, archi­tek­tu­ry i wystro­ju arty­stycz­ne­go kościo­ła, w któ­rym kul­tu­ra i histo­ria spo­tka­ją̨ się z nowo­cze­sną tech­no­lo­gią. Zdi­gi­ta­li­zo­wa­ne zosta­ną: bry­ła zewnętrz­na kościo­ła, czte­ry kon­dy­gna­cje empor z polichromiami/obrazami, chrzciel­ni­ca, stal­la. Zdi­gi­ta­li­zo­wa­ne zaso­by zosta­ną udo­stęp­nio­ne na plat­for­mach inter­ne­to­wych dostęp­nych bez­płat­nie dla wszyst­kich.

Głów­nym celem pro­jek­tu jest uła­twie­nie dostę­pu do Kościo­ła Poko­ju w Jawo­rze, jego wypo­sa­że­nia, naj­cie­kaw­szych ele­men­tów wnę­trza, w tym boga­tych poli­chro­mii oraz przy­bli­że­nie jego histo­rii, nie­tu­zin­ko­wej archi­tek­tu­ry i kon­struk­cji poprzez digi­ta­li­za­cję oraz stwo­rze­nie narzę­dzi edu­ka­cyj­nych, wyko­rzy­stu­ją­cych nowe tech­no­lo­gie. Ponad­to, umoż­li­wie­nie zdal­ne­go pozy­ski­wa­nia wie­dzy o zabyt­ku wpi­sa­nym na Listę Świa­to­we­go Dzie­dzic­twa UNESCO i peł­ne wyko­rzy­sta­nie poten­cja­łu kościo­ła. Pro­jekt posia­da duży walor doty­czą­cy moż­li­wo­ści pro­mo­wa­nia pol­skiej kul­tu­ry za gra­ni­cą przy wyko­rzy­sta­niu powsta­łych w ramach pro­jek­tu mate­ria­łów. Wyróż­ni­kiem pro­jek­tu jest two­rze­nie­in­te­rak­tyw­nych roz­wią­zań w opar­ciu o wytycz­ne eks­per­ta do spraw dostęp­no­ści.

Cela­mi pro­jek­tu są rów­nież:

- posze­rze­nie gro­na odbior­ców oraz zwie­dza­ją­cych kościół poko­ju w Jawo­rze, wspie­ra­nie postaw otwar­tych, tole­ran­cji, dostęp­no­ści do kul­tu­ry i sztu­ki bez wzglę­du na nie­peł­no­spraw­ność; wspie­ra­nie kul­tu­ry włą­cza­ją­cej;

- znie­sie­nie barier finan­so­wych poprzez orga­ni­za­cję nie­od­płat­nych dzia­łań oraz udo­stęp­nie­nie oso­bom z nie­peł­no­spraw­no­ścią słu­chu i wzro­ku narzę­dzi do doświad­cza­nia sztu­ki po zakoń­cze­niu dzia­łań pro­jek­to­wych;

- poprzez dzia­ła­nia inklu­zyw­ne – oswa­ja­nie ze sztu­ką daw­ną odbior­ców pro­jek­tu oraz znie­sie­nie ste­reo­ty­pów, doty­czą­cych zwie­dza­nia zabyt­ko­wej świą­ty­ni, poprzez otwar­cie się na nowo­cze­sne, cie­ka­we i nie­sza­blo­no­we roz­wią­za­nia i narzę­dzia;

- wyko­rzy­sta­nie nowo­cze­snych tech­no­lo­gii jako kata­li­za­to­ra do akty­wi­za­cji zwie­dza­ją­cych;

- zapew­nie­nie roz­ryw­ki uczest­ni­kom pro­jek­tu, moż­li­wo­ści nie­skrę­po­wa­ne­go odpo­czyn­ku i dobrej zaba­wy;

- pod­nie­sie­nie kom­pe­ten­cji kadry fun­da­cji i kościo­ła oraz świa­do­mo­ści spo­łecz­nej;

CZAS TRWANIA PROJEKTU 01.05.2024 – 31.12.2024

WARTOŚĆ PROJEKTU – 137 400 zł

KWOTA DOFINANSOWANIA ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURYDZIEDZICTWA NARODOWEGO – 109 000 zł.

Dofi­nan­so­wa­no ze środ­ków Mini­stra Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go pocho­dzą­cych z Fun­du­szu Pro­mo­cji Kul­tu­ry – pań­stwo­we­go fun­du­szu celo­we­go”