Artyści z Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych

Dzisiejszego dnia mieliśmy okazję gościć w Kościele Pokoju artystów z kręgu Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych. W ciągu tylu lat swej działalności (prawie 20) Fundacja organizowała spotkania twórców, którzy za przedmiot swych prac obierali miejsca wyjątkowe, takie jak Wieliczka, Kraków, Zamość. W tym roku zdecydowali się odwiedzić Kościoły Pokoju na Dolnym Śląsku.

Obserwując dzisiejszych gości można było zauważyć wyjątkowe zafascynowanie naszym zabytkiem. Wiele osób uważnie obserwowało każdy element kościoła. Duża cześć z przyjezdnych zdecydowała się, mimo złego światła, na ujęcia naszego kościoła od wewnątrz. Pozostali skupili się na zewnętrznej bryle. W tak ogromnej przestrzeni każdy na pewno znalazł coś dla siebie. Podczas rozmów odnosiło się również niejednokrotnie wrażenie, że nasze spotkanie jest bardzo istotnym elementem dla samych osób niepełnosprawnych. Plenery te posiadają wymiar nie tylko artystyczny, ale również terapeutyczny – twierdziła organizatorka dzisiejszego spotkania, pozwalają one twórcą oderwać się od codziennych trosk i są momentem, kiedy można nawiązać nowe znajomości, zobaczyć wyjątkowe miejsca.

Prace zostaną udostępnione z początkiem września w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Będzie to czas, kiedy zobaczymy efekt końcowy dzisiejszego pleneru. Mamy również nadzieję, że prace będziemy mogli gościć również i w naszym Kościele Pokoju.