Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań

Dwa tygodnie temu grupa naszych parafian miała okazję zwiedzić Dzielnicę Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań we Wrocławiu. Dzięki zaangażowaniu wrocławskich przewodników mieliśmy, wraz z innymi zainteresowanymi tematyką spotkania, możliwość zapoznania się z historią tych wyjątkowych miejsc. Poniżej przedstawiamy relację uczestniczki wycieczki, p. Marii Krajewskiej.

„W sobotę 17 września 2016 r. wybraliśmy się na wycieczkę do Wrocławia, a ściślej mówiąc do „Dzielnicy Czterech Wyznań”. To wyjątkowa dzielnica, gdyż znajdują się tam, całkiem po sąsiedzku, cztery obiekty sakralne: synagoga, cerkiew prawosławna, kościół rzymskokatolicki (nazywany również małą Częstochową) oraz kościół ewangelicki.

Kiedy pojawiliśmy się w umówionym miejscu, czekali na nas przewodnicy. Miejscem spotkania była Kryształowa Planeta, nazywana również „Matką Ziemią” (to przepiękna rzeźba). Mieliśmy cudowną, słoneczną i wyjątkowo ciepłą pogodę. Z ciekawością zaglądaliśmy do wnętrza każdego kościoła, z wyjątkiem synagogi, gdyż sobota jest w judaizmie dniem świątecznym.  Obejrzeliśmy ją z zewnątrz, mieliśmy również okazję posłuchać pięknych śpiewów. Nasze zwiedzanie było poprzedzone fascynującymi informacjami ze strony znawców tych obiektów. Jak już wspomniałam, oprowadzali nas wrocławscy przewodnicy. Było ich kilku, a każdy posiadał ogromną wiedzę na temat danego kościoła. O cerkwi opowiadał nam ksiądz prawosławny, nazywany również „batiuszką”. Po obejrzeniu trzech wspomnianych wyżej miejsc kultu udaliśmy się do kościoła ewangelickiego przy ul. Kazimierza Wielkiego. Podczas, gdy słuchaliśmy opowieści pani przewodnik i podziwialiśmy przepiękny ołtarz – ambonę, lunął deszcz. Wcale nam to nie przeszkadzało, że pada za oknem, bo to był już koniec naszego zwiedzania (wszystkie obiekty sakralne zwiedzaliśmy w ciągu 2.5 godziny). A później zaplanowany był obiad w Ewangelickim Domu Parafialnym „Pod Aniołami”. Podczas posiłku  podjęliśmy decyzję, że zwiedzamy jeszcze Rynek, tym bardziej że byliśmy w jego pobliżu. Pełni humoru z parasolami w rękach, udaliśmy się w kierunku kościoła św. Elżbiety, a stamtąd do Sky Tower. Należy dodać, że Sky Tower to wieża widokowa (200 m n.p.m.), z której można zobaczyć panoramę stolicy Dolnego Śląska, a przy słonecznej pogodzie wypatrzyć również Śnieżkę. Tak się złożyło, że nasza grupa  podziwiała Wrocław „w objęciach” rzęsistego deszczu.

Późnym popołudniem powróciliśmy do Jawora, dziękując pani Pastorowej za bezpieczną jazdę i wspaniałą wycieczkę. To była wyjątkowa sobota, pełna wrażeń, fantastycznych opowieści i obcowania z kulturą czterech wyznań. Oby było więcej takich niecodziennych sobót!”