Poświęcenie tablicy pamiątkowej w Nowym Kościele – 500 lat Reformacji na Śląsku

31 października 1517 roku augustiański mnich i profesor teologii Marcin Luter (1483–1546) umieścił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez, które dotyczyły nadużyć w Kościele, związanych przede wszystkim ze sprzedażą odpustów. Myśl Lutra, dzięki wynalazkowi druku, w krótkim czasie zyskała wielu zwolenników.

O nauce Reformatora usłyszał również Georg von Zedlitz, szlachcic śląski, który zafascynowany nową myślą teologiczną wysłał do augustiańskiego mnicha swoich posłańców z pozdrowieniem. W odpowiedzi ks. dr Marcin Luter delegował na ziemie śląskie swojego ucznia i współpracownika ks. Melchiora Hoffmanna.

Już w 1518 roku dotarł on do niewielkiej miejscowości o nazwie Nowy Kościół nieopodal Świerzawy, gdzie na zamku Zedlitzów wygłosił pierwsze na tych ziemiach kazanie w duchu ewangelickim. Wydarzenie to zapoczątkowało rozwój Reformacji na terenie całego Śląska, a miejscowość ta stała się swoistym centrum nauki.

Na pamiątkę tych wydarzeń, w ramach jubileuszu 500-lecia Reformacji, dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy w miejscu pierwszego ewangelickiego nabożeństwa w naszym regionie. Była to okazji do refleksji nad wydarzeniami, które dały początek nowej kulturze i religii.

Dokonano również nasadzenia dwóch sadzonek jabłoni, które przywieziono prostu z regionu Wittenbergi, na znak pokoju i wspominając słowa Marcina Lutra: „Gdybym nawet wiedział że jutro świat przestanie istnieć to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni.”

Fot. UM Jawor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *